acik-ogretim-lisesi

Açık Öğretim Lisesi ders seçme işlemi nasıl yapılır

Birkaç gün önce Orta öğrenimini ailevi sebepleri yüzünden tamamlayamamış, elinde sadece ilk okul diploması olan ve liseyi normal yollarla okuma şansı olmayan bir abi, liseyi dışardan(Açık Öğretim Lisesi) bitirmesinin bir yolu olup olmadığını sormuştu. Konu hakkında doğru dürüst bir malumatım olmadığı için yardımcı olamamış ama araştırıp, her türlü desteği sağlayabileceğimi belirtmiştim. Bazı ufak tefek araştırmam neticesinde sizden istenen belgeleri tamamlayarak kayıt işlemleri için herhangi bir Açıköğretim Lisesi bürosuna gitmeniz, ve evraklarınızı teslim ederek ön kayıt yaptırmanız yeterli. Ön kayıt işlemleri sonrasında dera seçme işlemleri başlayacak. Bu araştırmamın, ders seçme işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgisi olmayanlar için de yardımcı kaynak olmasını dilerim.

Şu sıralar, Açık Öğretim Lisesi için ön kayıt alımları bitmiş ve ders seçme işlemleri başlamak üzere. Ayrıntılar ve görseller Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinden alınmıştır..

Öğrencilerin ders seçebilmesi ve sınavlara girebilmesi için her dönem ilgili bankalara kurumca belirlenmiş kayıt ücretini yatırdıktan sonra ücreti yatırdığınıza dair size verilecek dekontla birlikte, görevlendirilen okul müdürlükleri ya da Halk Eğitim Merkezine gidip, dekontu işletmeniz gerekiyor. Bu işlem yapıldıktan sonra, öğrenci o döneme ait almak istediğiniz dersleri seçebilir, sınavlara girebilir, dilerseniz alanınızı değiştirebilirsiniz.
Bu işlemlerin yapabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Alttaki resimde göreceğiniz gibi güvenlik kodu alanına resimde görülen sayıyı, öğrenci numarası alanına öğrenci numaranızı, şifre alanına da başvurunuz sırasında size verilen evraktaki belirlenmiş şifrenizi girin ve Giriş butonuna basın. Eğer şifrenizi unuttuysanız ya da bilmiyorsanız, Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürosu olarak görevlendirilmiş okul müdürlükleri ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezine başvurarak yeni bir şifre alabilir yada mevcut şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Sisteme girişinizi yaptıktan sonra DERS SEÇME VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ menüsü altındaki Ders Seçme İşlemi seçeneğine tıklayın.

Şekil 3’te görüldüğü gibi, “Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler” başlığı altında bulunan listede seçim yapabileceğiniz dersler yer alır. Bu listenin sol tarafında bulunan mavi butona basıldığında, seçilen dersin “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında listelendiği görülür. Böylece bir ders seçimi tamamlanmış olur. 30 kredi tamamlanana kadar ders seçimi işlemine devam edilir. Diyelim ki, sınava girmek istediğiniz bir dersi seçtiniz ve ““Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında yer aldı, ancak sonradan vazgeçtiniz ve bu dersi silmek istiyorsunuz. Bu işlem için, silmek istediğiniz dersin sol yanındaki kırmızı butona basmanız yeterlidir.
Ders seçerken aşağıdaki uyarıları dikkate alınız.
a. 30 krediden fazla ders seçmeniz mümkün değildir.
b. Ders seçme işlemi yaparken öncelikle ortak dersleri, sonra alan derslerini, en son da seçmeli dersleri seçmeniz önerilir.
Sınava Girmek İstediğiniz Yeri (Sınav Bölgesi) Değiştirme İşlemi
1. BİLGİ DÜZENLEME menüsü altındaki Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi seçeneğine tıklayınız.
2. Şekil 4’te görüldüğü gibi, Sınav Bölgesi alanından sınava girmek istediğiniz yeri seçiniz.
3. Kaydet butonuna basın.

Alan Değiştirme İşlemi
1. BİLGİ DÜZENLEME menüsü altındaki Alan Bölüm Değiştirme seçeneğini işaretleyiniz.
2. Geçmek istediğiniz alanı seçiniz.
3. Kaydet butonuna basınız.
Not: Alanı “Alan yok” seçili olanlar alan değişikliği yapamazlar.

Hepsi bu kadar. Eğer üstesinden gelemezseniz, bağlı bulunduğunuz, başvuru yaptığınız Açık Öğretim Lisesi bürosuna telefon veya mail yoluyla ulaşıp destek isteyebilirsiniz. Gerekli desteği sağlayacaklardır..

6 comments

 1. gamze

  Ben bu sene açıköğretim den lise okumaya karar verdim kaydımı yaptırdım ve şu anda aktif durumdayım yani ders seçebiliyorum ama nasıl seçeceğimi bilmiyorum.Yani neye göre ders seçeceğim ortak ders ne demek zorunlu dersler ne? Bide seçmeli dersleri kendi isteğimize göremi seçiyoruz.lÜTFENN AYRINTILI OLARAK BİLGİ VERİN. :!: :neutral:

 2. Batuhan

  açık öğretime bu sene kayıt oldum. anlamadığım şey sınavına girebileceğim dersleri seçerken orada yazan dönemler önemli mi ? yani orada dönem 5 yazıyorsa ben 1. dönemdeyken o dersi alamaz mıyım ? yardımcı olursanız sevinirim. okulu aradım bilmediğini söyledi

  • By.Beyzadem
   Author

   Açık Öğretim Lisesi ders seçme işlemi nasıl yapılır! Hakkında başlığıyla tarafınıza, iletişim adresi olarak verdiğiniz adresinize elimizden geldiği kadarıyla teferruatlı, açıklayıcı mail gönderildi… Konuyla alakalı oalrak AÖL’de mi kayıtlısınız yoksa AÖF kısmında mı belirtmediğiniz için fazla teferruata girelemedi. Fakat her ikisi için de ders seçme işlemleri birbirine yakın olduğu için kafi gelecektir diye düşünüyoruz..Şayet sormak istediğiniz, yardımcı olabileceğimizi düşündüğünüz başka bir konu üzerinde sorularınız olursa yendien bekleriz.. Kolaylıklar.

 3. cihan

  Ben bu sene açıköğretim den lise okumaya karar verdim kaydımı yaptırdım ve şu anda aktif durumdayım yani ders seçebiliyorum ama nasıl seçeceğimi bilmiyorum.Yani neye göre ders seçeceğim ortak ders ne demek zorunlu dersler ne? Bide seçmeli dersleri kendi isteğimize göremi seçiyoruz.lÜTFENN AYRINTILI OLARAK BİLGİ VERİN.

  • By.Beyzadem
   Author

   “Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler” başlığı altında bulunan listede seçim yapabileceğiniz dersler yer alıyor zaten. Bu listenin sol tarafında bulunan mavi butona(Ders seçme ve kayıt yenileme işlemleri Ekranı) bastığınızda,yani derslerin sol taraflarında yer alan butonlara tıkladığınızda seçtiğiniz dersin “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında listelendiği göreceksiniz.
   Böylece bir ders seçimini tamamlanmış oluyorsunuz.Toplamda bir dönem için 30 kredi tamamlanana kadar ders seçimi işlemine devam edebilirsiniz. Farzedelim ki, sınava girmek- okumak istediğiniz herhangi bir dersi seçtiniz ve ““Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında yer aldı, ancak sonradan vazgeçtiniz ve bu dersi silmek istiyorsunuz. Bu işlem için, yani önceden seçimini yapıp sonradan vazgeçtiğiniz ve silmek istediğiniz dersin sol yanındaki kırmızı butona basmanız yeterlidir.