Dsl-Hata-Mesaj

DSL Disconnect Hata Mesajı

Zaman zaman karşılaştığım durumlardan birisi olan ”DSL Hata Mesajı” ve çözüm yolları hakkında netteki derin araştırmalarıma rağmen birşey bulamamış olmanın kırıklığıyla kös kös oturmuş çözüm arayışlarıma devam ediyorken aklıma Türk Telekom 444 0 375 ten destek alma fikri düştü. Destek hattındaki teknik personelin yönlendirmeleri neticsinde çözüme ulaştığımı söyleyemem ancak teknik personelin sağladığı kaynak bilgilerle birlikte kendi bulduğum çözüm yolumu paylaşayım istedim. Umarım böyle bir sıkıntıyla başınız derde girmez.

İnternet kesintisi veya bağlantı problemi olarak da bilinen ”Net Düşmesi” durumuyla muhtap olmanız halinde Türk Telekom Adsl Teknik Servisi personelinin yönlendirmeleri de ”http://192.168.1.1/rpDslDisconnetWarn.html” sayfasındakiler gibi hemen hemen alttaki uyarıları ve açıklamaları aynen şöyle:

!!! UYARI !!!
Modeminiz internete erişemiyor, Telefon hattı üzerinde DSL sinyali algılanamadı! uyarısı aldığınızda aşağıdaki yöntemleri uygulayarak ve bağlantı problemlerini giderebilirsiniz.
Modeminizin DSL girişine telefon hattı bağlı mı kontrol edin?
Modeminize bağlı olan telefon hattı splitter’ın modem yazan çıkışına bağlı mı? Bağlıysa bile jak’ı yuvasından bir kez çıkartıp takın.

Dsl-Hata-Mesaj

Yukarıdaki soruların cevabı “EVET” ise telefon hattınızın çalışıp çalışmadığını bir telefon kullanarak kontrol edin.

Eğer telefon hattınız çalışıyor ve yukarıdaki adımlar doğru olarak yapıldıysa, modeminizin ADSL ışığı sürekli yanmaya başlayacaktır. Eğer ADSL ışığı sürekli yanmaya başladıysa bu pencereyi kapatın ve tekrar internete erişmeyi deneyin.

Yukarıdaki adımları doğru şekilde yapmanıza rağmen hala internete bağlanamıyorsanız lüften TtNet Adsl Destek birimini arayıp modeminize sinyalin gelip gelmediğini kontrol ettirin. Port çıkışlarında değişiklik yapılmsı gerekiyor olabilir. Gerekli değişikliklerin yapılabilmesi için Destek biriminindeki personelden yardım talep edin.

Bu tür bir durum, % 90 genellikle modemle bilgisayar arasındaki ara kablodan kaynaklanıyor fakat bazen beklenmedik bir kesinti söz konusu olabiliyor. Üstteki uyarılar da zaten, geneli itibariyle sorunun kaynağının modem olduğunu göstriyor. Aradaki kablonun jak girişlerindeki temassızlık veya kabloda meydana gelen kırılmaların pat diye bağlantınızın düşmesine neden oluyor. Bağlantı düşmüyor, fakat bilgiayarla modem arasındaki ”ping” lemeye, veri alışverişindeki koordinatları bulmada bilgisayar problem yaşadığı için modem, direk ”Dsl Disconneckt Hata Mesajı” sayfasına yönlendiriyor sizi ve kendince bir çeşit bilgilendirmeyle probleminizi kendi çapında bir takımyol göstericiyle çözmenizi istiyor ve genellikle de halledilemiyor..

Bütün bunları yapmadan önce kendiniz de bazı testler yapabilirsiniz. Sağ altta Tarih Saat’in olduğu kısımda yanıp sönen bilgisayar simsine tıklayın ve sorunları bulmayı ve düzeltmeyi deneyin.

Karşılaştığınız sayfada sıralanan öneriler aşağıdakilerin birebir aynısı zaten fakat burdaki çözüm önerileri bir halta yaramıyor genellikle..

dsl-disconneckt-hata-mesaji-ic-gorsel

Bağlantı problemlerini giderebilmeniz için kısa süre de Microsoft Sorun Algılayıcı’sını devreye sokacak ve algılayıcı sorunları buluncak ve belli çözüm yolları sunacaktır. Yöntemleri uygulayın ve düzeltmeyi deneyin. Ağ Bağlantıları’nı kontrol edin.. Bütün bunlara rağmen işin içinden çıkamıyorsanız eğer, ağ ayarlarını yapılandırmayı veya işletim sistemini kurduğunuz CD’yi bulup sistem onarmayı deneyin. Muhtemelen gerekli hatalar düzeltilecek ve sorunsuz bağlantıyı sağlayacaksınız..

Modemle bilgisyarınız arasındaki kablonun her iki ucundaki jak soketlerinin arızalı olma ihtimali de var. Soketleri yerlerinden çıkartıp takarak test edebilirsiniz. Eğer ADSL faturanızla alakalı bir durum var ise şayet, modem sizi direkt fatura bilgilerinizn olduğu ve telekomun yönlendirdiği sayfaya gideceğiniz için, çok büyükihtimalle faturayla igili bir problem yaşamıyor, modem veya ara bağlantılarda bir problem yaşıyorsunuz.. Sorunsuz sörfler sizin olsun..

3 comments

 1. MURAT KASKİT

  ilk önce yardınınız için teşekür ederim.DSLve internet kopuklu benim başımda 2 gündür çözemedim tek çare modem kaynaklı olabilirmi?
  türktelekom geldi baktı sorun bizden kaynaklı degildediler,ttneti aradım deldi ölçüm yaptı hızını günceledi hızı iyi ama bilgisayarda dolaşırken nezaman dsl veyaa internet kopması DSLdisconnect hata mesajı sayfasına yönlendiriliyorum internetin zevkini olamıyorum sürekli böyle.lütfen yardım ediniz şimdiden teşekürler

  • By.Beyzadem
   Author

   Merhaba..

   Karşılaştığınız DSL Disconnect hata mesajının belli sebepleri vardır ve bunlar 5 i aşmaz genelde ama Modem kaynaklı olması da muhtemel tabiki.

   şayet kablosuz kullanıyorsanız hata modemdendir. modeme kadar gelen kabloları Telekom teknik servis ekibi kontrol etmişse ve herhangi bir sıkıntı bulamamışsa modeminizideğiştirmeyi, kısa bir süreliğine de olsa test amaçlı kullanabileceğiniz bir modem bulup onu test etmenizi ve değişikliklerigözlemelemeniz çözüm olabilir. Kablolu kullanıyosanız eğer, modemle pc arasındaki kablonunu değiştirerek sıkıntınızı giderme yoluna gidebilirsiniz. çok büyük ihtimalle kablo uçlarındaki RJ45 jaklarındaki temassızlıktan kaynaklanan bir iletişim kopması neticesinde yaşıyo olabilirsiniz bu problemi. kablo uçlarındaki jakları herhangi bir bilgisayarcıya yada telefon ablosu satan birelektrikçiye götürüp 1 lira gibi bir meblağ karşılığında değiştirebilirsiniz. kabloda sıkıntı olması da muhtemel ama kablonun katlanıp bükülüp kırılması lazım ki o zayıf ihtimal.. bu problemleri aştığınızda sıkıntınız giderilmiş olacaktır diye ümit ediyoruz.

 2. eren

  slm ya çok zor durumdayım lütfen yardım edin ben bundan 1 hafta önceye kadar rahatça nete girebiliyordum komşunun kablosuz internetinden birkaç gün önce sınırlı bağlantı diyordu neyse onar diyerek filan hallediyorduk ama şimdi halledemiyorum onar dediğim zaman web tarayıcınız başka bir adrese yönlendiriliyor diyor alta çözüm yerinde ise ıss oturumunuzu açmanızı öneririm yazıyo tıklıyorum oraya adsl disconnect hatası veriyo birkaç çözüm sunuyor altta en altta ise modemi ayarlamak için tıklayın yazıyor modem bende olmadığı için birşey yapamıyorum lütfen yardım edin