Erkek çocuk doğruma duası

Esra Elönü Makale

Esra Elönü, medya’nın aykırı kızı olarak da bildiğimiz, şu sıralarda değişik dergi ve gazetelerde bilimum yazıları yayınlanan, haber7.com’dan da tanıdığınız, ayrıca Star Gazetesinde de bir dönem köşesi bulunan, yaklaşık 10 yılı aşkın süredir Marmara FM ‘de programcılık, metin yazarlığı da yapmış birisi. Zaman zaman Haber7.com’daki bomba etkisi yaratan yazılarıyla ve iğneleyici üslubuyla bu günün köşesinde, değişik bir yazıyla Elönü’nün ”Erkek Çocuk Doğurma Duası” makalesini yayınlamak istiyorum.. İşte Elönü’nün bu gün Haber7.com da yayınlanmış yazısı…

Allah’ın yarattığı en güzel şiir kız çocuğudur demiştim. Bunu niye demişim geriye dönük dua arşivini karıştırıyorum. Eyüp civarındayım her ne kadar adım Nişantaşı mücahidesine çıksa da ki ben Nişantaşına hiç gitmedim. Muhitlerin kart vizit olup statü bağışıklığı kazandırdığı insan evlatlarından uzaktaki semtlerdir benim köyüm kasabam. Eyüp de onlardan biridir.

Her ne kadar kulak tıpasıyla gezmeme rağmen bol zikirli def manyağı olmuş hip hop tarzı ilahiler bombardımanından kaçamamak beni uyuz etse de severim bu semti. İslami plakçılar çarşısını andıran karbondioksit gazından kaçarken oksijen sağanağına yakalanmış solistlerin nefes nefese kalarak söylediği ilahilerdeki boğazlanma sesi zikirmiş meğer!

Hay Allah! Neyse Eyüp’te gezerken en sevdiğim şey dua kitaplarını ana britannica gibi karıştırıp harfe uygun ihya alfabesini okumaktır. Eğlenirim! 2178 tane Allah dersen Cennet bir tıkla kapınıza gelsin duaları, kocayı eve bağlama duaları, otuzunu aşmış kızlara beyaz develi prens bulma duaları…. Azizim dua işte mesai saatleri içinde prosedüre bağlanmış memur ağzıyla duaya matematik biçmeye gerek yok!

Korkarım istenmeyen tüylerden kurtulma duası, sırt ağrılarından kurtulma duası, stajyer evliyalığa soyunma duası, hatuna bir jip duası başlığında bal reklamlarını pres edip üçe katlayan advertorial dua reklamlarını Nihat Doğan’ın sesinden onbeş dakikalık işkenceyle Tv’lerde izleyeceğiz.
Şimdi sıkı durun dua kitabını tavaf ederken Lebbeyk yerine Hasbinallah çekiyorum tabii çünkü bir duayla karşılaşıyorum başlık şu “ Erkek Çocuğu isteyenler için Dua” O sayfayı kıvırıp diğer sayfaları yeşil ışık hızıyla tarıyorum kız çocuğu isteyenler için dua yok! Mesele erkek kız meselesi değil pek tabii cinsler üzerinden yapılı duaları yüzsüz bir ayrımcılıkla kitaba taşıyanları eleştirmek!

Yazının Devamı İçin TIKLAYIN

1 comment

  1. seda

    çok saçma buldum bu yazınızı
    vücutta tutacak xy kromozomlu spermi (erkek cinsiyetini belirleyen kod) dua değil, ilk önce babanın, sonra da annenin sağlığı belirler