turkce-youtube

Youtube artık TÜRKÇE!

Ve beklenen an geldi. İstatistiklere göre internet kullancılarının neredeyse tamamına yakını Youtube üzerinde günde en az 5-10 kez arası ya video paylaşıyor yada video izliyor. Geçtiğimiz günlerde müslümanlar için hiç de iç açıcı bir durum arzetmeyen müslümanlığa hakaret filminin youtube üzeriden paylaşılmasıyla gündeme bomba gibi düşse de dünyanın en büyük sosyal, video paylaşım platformu olan Youtube’da geçtiğimiz senelerden beri yaşanan geliştirmeler hiç durmadan devam ediyor ve youtube kendini geliştiriyor. Bu gelişmelerden birisi de bu gün yaşandı ve youtube artık Türk kullanıcıları için Türkçe olarak hizmet vermeye başladı..

YouTube‘un üçüncü ismi olarak da bilinen Ürün Direktörü Matthew Glotzbach, Türk kullanıcılara o açıklamayı yaptı.. Artık YouTube, Türkçe formatında da kullanıcılarına hizmet verebilecek.

Glotzbach, YouTube’un Türkçe olmasıyla ilgili şu sözleri kaydetti: “Artık Türk kullanıcılar YouTube.com yerine YouTube.com.tr‘ye girecek ve Türkçe bir arabirimle karşılaşacak.” Glotzbach, sitenin salt Türkçe’ye çevrilmediğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık YouTube daha lokal ve Türk kullanıcılarına hitap eden videoları görebilecek.” Amaçlarının YouTube‘u Türkçe’ye çevirmek dışında ileri safhalarda içerik geliştiricilere de kapı açacaklarını kaydeden Glotzbach, bu sayede geliştiricilerin içeriklerinden para kazanabileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye‘den giriş yapan tüm kullanıcılar için yukarıda belirecek uyarı penceresi Dil seçeneklerinizin tercihen Türkçe olarak değiştirildiğini söyleyecek. Gelmedi diyorsanız üzülmeyin, Youtube’un en altında yer alan dil seçeneklerinden rahatlıkla Türkçe’ye geçebileceksiniz.